Z historie

František Burian

Narodil se 3. ledna 1876 v Louckém dvoře u Olešnice, kde byl jeho otec šafářem. Do školy začal chodit v Olešnici a po dvou letech vstoupil do pětitřídní školy v Kunštátě.

celý článek

Jeskyně Blanických rytířů

Jeskyně Blanických rytířů je unikátní dílo inspirované českou historií, které vzniklo na přelomu 20. a 30. let minulého století. Nachází se nedaleko města Kunštát, na kraji obce Rudka, v nitru kopce Milenka. Tvůrci tohoto jedinečného díla byli nadaný sochař samouk Stanislav Rolínek a kunštátský občan, velkouzenář František Burian.

celý článek

Smyslová zahrada

Smyslová zahrada vznikla v areálu Jeskyně Blanických rytířů v roce 2009 díky společnosti Kunštát PRO FUTURO, jejíž zakladatelkou a mnohaletou ředitelkou byla vnučka Františka Buriana paní Zdenka Popelková.

celý článek

Sochařská symposia

V roce 1992 vznikla nadace Ars Lithos, založená vnučkou Františka Buriana paní Zdenkou Popelkovou s rodinou. Nadace navazovala na odkaz a dědické poselství Buriana. V 90. letech byla v areálu Jeskyně Blanických rytířů pořádána mezinárodní sochařská symposia.

celý článek

Socha T.G.Masaryka

Z dobového tisku: „Na hranicích katastru obce Rudky, deset minut od Kunštátu stojí tento mohutný pomník. Dříve byla zde pískovcová skaliska, z nichž nejvyšší bylo asi pět metrů. Toto místo vybral Burian s Rolínkem, aby zde vytvořili něco tak krásného, velkolepého.

celý článek